A közösség jelenősége az egyén életében általában, és tudatos célirányossággal
A közösség célja a barátság, a tisztelet, és egymás kiteljesedésének segítése. Minden ember természeténél fogva keresi más emberek társaságát, ezzel elégíti ki a valahová, valakikhez tartozási igényét. Ez az igény abból keletkezik, hogy az egy-én csak egy közösségben tudja megtapasztalni önmagát, a közösségben együtt lévő társak mutathatnak számára tükröt – szerencsés esetben tiszta, vagy szerencsétlen esetben hamis tükröt.
A szűkebb és tágabb család életünk első közössége. Később az óvódai, iskolai, munkahelyi közösségekben is megtanulunk együttműködni. További közösségi élményeket gyűjthetünk valamely speciális célhoz kötődő közösségekben, mint a sport, az üzleti vállalkozások, önkéntes feladatokat vállalók, vagy valamely vallási, közösség.
Egész életünkben jelen van a közösség, mely segíti tudatfejlődésünket, támasztékot ad egyéni törekvéseinkhez, vagy akadályokat gördít elénk. (Bár ismerjük a mondást, az akadályok előre visznek.)
Az egyén szerepe és tanulási lehetősége a közösségben
Eleinte leginkább az egyéni érdek a motiváció a közösségi életben való részvételben.
Ez a motiváció is hasznos irányba vezethet.
Itt tudja megtapasztalni az alkalmazkodás fontosságát, megtanulhatja a türelmet, a tiszteletet, elfogadni a más véleményt, a helytelen viselkedést, és megtapasztalni a hálát, amikor őt magát is elfogadják erényeivel, és hiányosságaival együtt.
Minden közösségben vannak kreatívabban megnyilatkozó egyének, és vannak megfigyelő álláspontban lévők. Lehet, hogy némelyeket zavarja, ha valaki erőteljes megnyilatkozásokat tesz, másokat zavarhatja ennek pont ellenkezője is, pl. valaki túlzott háttérben maradása.
A közösség együttműködésének fontos eleme, hogy összecsiszolódjanak a tagok, és mindenki megtalálja az egyéni feladatát, ami egyre inkább építő jellegű irányultságot vesz fel. Így jut el végül mindenki az egyéni céltól a közösségi célhoz. Így fordul lassan az egyén az önös érdekből a közös érdek magasztosabb célja felé.
Hosszú, és nehéz út előzi meg azt a törekvést, hogy emberek egyéni érdekű csoportjából, – egy felszínesen értelmezett összefogásból – tudatos, harmonikus, az egyént valóban tápláló, és feltöltő hatással legyen a közösség minden tagjára.
Hogy sikerüljön ezt elérni, mindenkinek önfeláldozónak kell lennie a szó nemeseb érelmében. Továbbá nagy feladata van a közösség vezetőjének.
A közösség vezetője
A vezetőnek eleve rendelkeznie kell azokkal a tulajdonságokkal, amit a tagok későbbiekben fognak majd elsajátítani. Gyengéd szeretettel, türelemmel , együttérzéssel, jó kommunikációval kell rendelkezzen, amit önmagában a korábbi tapasztalatai által már kifejlesztett, és azonosult ezen erényekkel. Így tudja segíteni mindenki spirituális fejlődését. Az újonnan érkezettek bizalmát és tiszteletét e módon elnyerve tud példát mutatni. Ő a támasza mindenkinek. A vitákban, a rossz érzések elnyugtatásában, a jó tulajdonságok felszínre hozásában meghatározott a szerepe, és önként vállalt felelőssége van.
A vezető pontosan tudja, hogy a közösség csak, mint fogalom létezik, de valójában minden egyes részt vevő külön- külön személyiség. Ebből a sok különbözőségből kovácsol ily módon egységet, mely mindenki javát hivatott szolgálni. Ezért bármilyen célzatú csoport önmagában is spirituális csoport, legyen az sport, vagy munkahelyi közösség.
Mégis egy meghatározott spirituális törekvésű emberek közösségben az egyén sokkal gyorsabban, és stabilabban tud célhoz érni, mert már eleve mindenki azon okból csatlakozik egy ilyen csoporthoz, mert a tudatossága már egy magasabb szinten van, és személyesen megfogalmazott törekvése megegyezik a többiekével.
És még egyszer megemlítem, hogy mi is ez a cél: Az egoból kilépni, és a tiszta szellemiséget elérni.
Ezért olyan nagy jelentőségű a gyakorlók számára a társak az úton, és a tanító mester támogatása.
Egy ilyen közösségbe tartozni, befogadást nyerni nagy megtiszteltetés, mégpedig azon okból, hogy ha megtetszik valakinek ez a közösség, annak hosszú előzménye van, ezért vonzó számára maga az energiája, mely sok egyéni munkából, önfeláldozó törekvésből született, mind a tagok, mind a vezető részéről.
Az új tag már úgymond készen kap valami számára előre vivőt. Csak annyi a dolga, hogy megfigyelje, hol az ő helye ebben és mit tud önmagából hozzá tenni.
A közösségi tagságot mindenkinél megelőzi a megismerkedés, és módja van bele látni, mielőtt elkötelezettsége mellett döntene, rövidebb, hosszabb időt is eltölthet tiszteletbeli tagként, és kezdő gyakorlóként. E módon is részesülhet a tanításokban, és elkezdheti meditációs gyakorlatozását.
Néha elkerülhetetlenül megtörténik az is, hogy megjelennek bomlasztók, akik nem tudják még mindezt tiszteletben tartani, hanem csak a maguk javát tartják szem előtt, és nem sikerül ebből a nézetből kilépniük még.
Fontos, hogy mindenki legyen tisztában azzal, hogy egy bomlasztás, súlyos rombolásnak minősül, és negatív karmát von maga után. Ezért, ha valaki úgy látja, nem tud, vagy nem akar azonosulni az adott közösség, és a vezető értékrendjével, szabadon tovább lépni sokkal jobb számára, mint magának is kárt okozni, ellenérzésének ne akarjon mindenáron érvényt szerezni.
Az ilyen esetek ritkák, de vannak, amivel a közösségnek számolnia kell, és elfogadó magatartást kell tanúsítaniuk, mert ez is egy kihívás a türelem, és alázat útján.
Napirendre kell gyorsan térni, és koncentrálni a gyakorlatozásra, egymásnak erőt adva, közösen átélve áldásos hatásait, és kitartani a bodhiszattva, – a megvilágosodásra törekvő fogadalomra tett elkötelezettség mellet.
Mindenkinek egyéni utat kell bejárnia, a tanítás, a tanító és a közösség támogatásával.
Szívből kívánom, hogy
A Buddha, A Dharma, A Szangha legyen veled!
Hegedűsné Zentai Zsuzsanna
Az Életenergia Közössége
egy olyan célú közösség, mely a buddhista tanok megismerését és hozzá kapcsolódó meditációs gyakorlatozást segíti. Oly módon teszi ezt, hogy a mindennapi életbe beilleszthető, könnyen alkalmazható, és eredményes életérzést adjon mindenki számára.
Ha szeretnél betekintést nyerni, számodra milyen lehetőségeket tud nyújtani egy ilyen tudatos közösség, gyere el a nyílt napra, ismerkedj meg új emberekkel, kérdezz, tapasztalj! Bízhatsz benne, hogy nem leszel zavarban, mert mindenki régi ismerősként fogad Téged.
Legközelebbi program:
Ingyenes gyakorló nap
Találkozunk július 1-jén 10 órától 15 óráig.
Részvétel érdeklődőknek ingyenes, gyakorlóknak .
Kérdezz, hívjál bátran!
Telefon: 06 20 / 927-3471, 9-19 óra között.
Email: pagoda@freemail.hu
Várunk szeretettel
Hegedűs Csaba, Hegedűsné Zentai Zsuzsanna
a közösség vezető tanítói