Az alapvető tény, hogy az ember boldogságra vágyik, kerüli a fájdalmat, a szenvedést. A célirányos meditációs módszer megismerésével, megértésével és gyakorlásával lehetőségünk van arra, hogy megfelelő módszereket alkalmazva, megszüntessük a szenvedést, és elérjük a boldogságot.

Meditációs tanfolyam módszereinek az alapját képezi:

  • A NÉGY ALAP GONDOLAT – tana
  • A NÉGY NEMES IGAZSÁG – tana
  • A NÉGY MÉRHETETLEN – tana
  • A NEMES NYOLCRÉTŰ ÖSVÉNY – tana

A buddhizmus alapvető tana, az élet minden területén segít, hogy csökkenjen az elégedetlenség és a szenvedés. A megismerés, a megértés és a tudatos gyakorlás eredménye a végső boldogság.

2550 ével ezelőtt India észak-nyugati felében Sziddhártha herceg saját tapasztalatai és gyakorlatai alapján két meditációs módszert határozott meg, ami a vipasszaná (lhaktong) és a szamatha (siné), amelyek segítségével önmaga is Buddhává vált. /Buddha jelentése – felébredett/

Szamatha jelentése koncentráció, a Vipassana jelentése bölcsesség.

A két meditációs módszer alátámasztja, hogy felismerjük a dolgok okait, bepillantást nyerhetünk a tudat végső természetében és elérjük a belső békét.

Mindenki képes rá, csak elhatározás, és egy kis kitartás kell hozzá.

A buddhizmusban a meglátáson a megértésen és a tudáson van a hangsúly. Az ember a valóságlátás hiánya miatt a természeti törvények ellenében halad. Elveszítette szellemi egyensúlyát. Ezért jelenik meg a hiányérzet és a kétség. Az egyedüli út az egyensúly megtalálásához, ha elindulunk befelé és szembenézünk saját félelmeinkkel, felvállaljuk eddigi tetteinket és nem menekülünk azok következményei elől.

A buddhizmus az egyedüli vallás, amely nem ismer dogmákat. A kételkedés nem bűn, viszont a helyes nézet nem ismerete, tudatlanság. Az előrejutás lehetetlen mindaddig, amíg kételkedünk. De ez a megismerés és megértés következtében eltűnik

A teljesség megértését az alaptanításokkal kezdjük.

Megismerjük a meditáció gyakorlásának célját, továbbá válaszokat kapunk a MIÉRTEKRE és felismerhetővé válnak a HOGYANOK.

A szóbeli tanításban kifejtésre kerülnek a következő témakörök:

  • a tudat természete és képességei
  • a 7 megvilágosodási tényező
  • Szatipatthána éberség gyakorlatai

A négy fő gyakorlat:

  1. a testre vonatkozó tudatos éberség ( Kajánupaszaná)
  2. az érzetek éber tudatossága (Védanáupaszáná)
  3. a tudatállapot éber tudatossága (Csittánupaszaná)
  4. tudattartalmak éber személése (Dharmanupaszaná)

 Az első alapgyakorlat a VIPASSANA

A rálátás és tudatosítás /jelenben levés/ elmélyítése. Célja: felismerni a forrást, melyek a testi és lelki betegségeket eredményezik. S mint ilyenek, fenntartják a zavaros elmét, mely a zavaros gondolatokat /stressz, szenvedés, félelem/ okozzák. Gyakorlásaink eredményeképpen olyan belső tartásra teszünk szert, melynek a magasabb szemléletű, tudatosság a gyümölcse.

A tudat fejlesztésének alapja:

  • Együttérzés/Karuna/,
  • Együttérző öröm/Muditá/,
  • Szerető jóság /Metta/
  • Semlegesség, ítélkezésmentes hozzáállás / Upékkhá/

A második alap gyakorlat a Szamatha

A koncentráció elnyugtatja a tudatot. Ennek következménye lesz maga a bölcsesség. Ha egy arra alkalmas tárgyra kitartóan koncentrálunk, akkor a tudatunk magától elcsitul.

Ez a két gyakorlat – Samatha és Vipassana -, habár kívülről ugyan olyannak látszik, meditálunk ülőpózban, csendben, csukott szemmel, mozdulatlanul és befelé figyelünk, a különbség abban van, amire figyelünk, ahogyan figyelünk, és amit tapasztalunk.

A Szamatha kifejlesztése /koncentrált összpontosítás/ következtében a mindennapi életben higgadtság, helyzetfelismerő készség, zavaros érzelmek elkerülése, megoldáscentrikusság lesz a jellemző.

Bátorság, és nyitottság. Mindössze ennyi szükséges a kezdő lépések megtételéhez a harmonikusabb élet felé.

Ragadd meg ezt a nagyszerű lehetőséget, meglátod, rájössz, hogy ez az, amit mindig is kerestél, s szíved mélyén már régen ismerős számodra! Hozd felszínre magadból az egynapos képzésen, ahol a meditáció elméletét és gyakorlatát tapasztalhatod meg az alapoktól! A folytatás pedig nagy kaland lesz az új felismerésid élményeivel, amit tovább fejleszthetsz a heti meditációs foglalkozásainkon.  A részvételhez nincs más elvárás, elég, ha lelkes vagy, és kíváncsi örömmel jössz. Akár kezdő vagy, akár haladó, itt a helyed!

Várunk szeretettel!

A meditációs tanok oktatói: Hegedűs Csaba és Hegedűsné Zentai Zsuzsanna
A tanítás napja: 2017. március 5., vasárnap 10 órától 17 óráig
Részvételi díj: 15.000 Ft
Helyszín: Szeged Föltámadás u. 21/B

Bejelentkezés a részvételre legkésőbb március 3.-áig.

Telefon: 06 20/927-3471
Email: pagoda@freemail.hu

Hívásod várjuk  9 és 19 óra között.

A tanfolyamot ismétlő tanítványoknak a hozzájárulás 3.500 Ft.

Programok

A legközelebbi események

Kezelő nap és Mahamudra gyakorlatozás

2024. december 8. 10:00 - 17:00

Satsang - Negyedéves továbbképző

2024. december 21. 10:00 - 17:00

Elérhetőségek

Az alábbi lehetőségeken érsz el minket

6722 Szeged, Gogol u. 26.
pagoda108@gmail.com
06/20 927-3471
Életenergia Közössége Facebook
Életenergia Közössége Egyesület