Mi a szabadság? Hogyan legyek szabad?
3. rész
A figyelem
… a gondolatról való ismeretek bővítésére való törekvést soha sem szabad megunni, soha sem gondold azt, hogy már tudsz mindent. De örülhetsz minden új felismerésnek, és minden apró változásnak, amit már megvalósítottál magadban, és megélted áldásos eredményét …
Amikor azt gondolod, ”Jaj már megint a gondolatról van szó! Ez már olyan unalmas. Kívülről tudom az egészet. Nincs végre valami más? Érdekelne most már valami más, érdekelne most már a többi téma is.” Nos – hát ez is egy téves gondolat, mert mindig mindenben újat, valami mást vársz. Bár van új a nap alatt, és ez is a gondolat, a maga változó tudatosságával. Mert te vagy az, aki újjá teszed a gondolataid, mikor fölismered, hogy miről is van szó.
Útmutatóid lesznek ebben a fölismerésben azok a témák, és érzelmek, amik érdekelnek, amik foglalkoztatnak, amikre figyelsz. Ilyenek, mint a célok, a vágyak, a félelmek, a különböző érzelmek, mint a harag, a bosszúvágy a kritika, az elvárás, a megfelelés stb. Ezeket vizsgáld meg, és lásd meg, mind a téves gondolataid ellenőrizetlen termékei!
Mindenkinek a gondolat világa teremti az élete minőségét. Tudatossággal találhatod meg a helyes felismerést, a helyes nézetet. Ennek alapul vételével fordítod majd a figyelmedet a kívánt nézetre.
Mert az vagy, amire figyelsz. Ami érdekel, arra figyelsz, arra gondolsz, ami meghatározza döntéseidet, és cselekedeteidet. Ezért fontos, hogy fordíts el a figyelmed a nemkívánatos, a nem előre vivő dolgokról, és irányítsd figyelmed a kívánatos dolgokra!
Mi legyen az, ami kívánatos, és mi nem az?
Minden, ami tartalmazza az erkölcsös, együttérző, szolgálattal, alázattal kezelt dolgokat, és semmi, ami ezek ellentéte. Ne tedd azt, amit magadnak sem kívánnál!
Te választhatod meg, mi az, amire a figyelmed fordítod, és mire nem.
Te választhatod meg, milyen az önmagaddal való kapcsolatod, olyan lesz a másokkal való kapcsolatod.
Fizikai létünkben az élet a kettősség jegyében zajlik. Ezért látjuk a dolgokat ellentétesként. Mindig eképpen szembesülünk mindennel (mindennek van másik oldala is). Ez a megfigyelés kiváltja bennünk az értékelést, az állásfoglalást, a választást, vagyis a döntést, az egyik vagy másik oldal mellett.
Rá kell jönnöd, hogy a kettősség világában nem hasznos sem az egyik, sem a másik végletet választani, vagy tartósan fenntartani a szélsőségeket.
Nem csak a kettősség jellemzi a dolgok megjelenését, hanem a változás is.
Minden állandóan változik. Minden jóban ott van a rossz, és fordítva, mert összetartozik minden, az ellenpárjával együtt. Amíg a kettősség szemlélete a mérvadó benned, hiányzik még a tisztánlátás, a valóság teljességére való rálátás.
Erősen visszavet a tudatod fejlesztésében a ragaszkodás. Ez is egy megvizsgálni való érzelem, ami szinte mindenhez – alig észrevehetően – kapcsolódik. Ragaszkodás a sérelmekhez, a félelmekhez, a rosszhoz. És ragaszkodás a sikerekhez, az elért dolgokhoz.
Azt hiszed, ez valami tévedés, hogy butaság, mert te ugyan nem ragaszkodsz a veled megtörtént rossz dolgokhoz?
Nézzük csak!
Amkor fölháborodsz, méltatlankodsz, bírálsz, okoskodsz, az ragaszkodás. Ragaszkodsz a véleményedhez, a hiányos látószögből ítélsz. Amikor siker jön, dicséred magad, és elvárod másoktól az ámulatot.
A helyes látásmóddal az egyensúly elérhető.
Kezdd azzal, hogy a számodra rossz dolgokat ne drámázz! Ne sajnáld magad! Helyette, keresd a megoldást! Ne feledd, te hoztad létre ezeket! Most a következményéből tanulhatsz, változtathatsz a téves nézeteiden, a szándékodon.
A számodra kellemes dolgokat is magad okoztad, légy hálás érte magadnak, és mindenkinek, aki segített! Ne kövesd el azt a hibát, hogy nem bírsz az egoddal, és mások fölött állónak gondolod magad, vagy másokat lenézel, aki nem érte el azt a sikert, amit te. Örülhetsz, de légy alázattal, és hálával! Törekedj rá, hogy megoszthasd tudásbéli, vagy tárgybéli javaidat, ne légy önző! Törekedj az egyensúlyra, az elfogadásra! Aminek ellenállsz, az fennáll. Az van, amire a figyelmed fordítod. Az ellenállással további nem kívánatos gondolati és érzelmi energiát gerjesztesz. Kezeld a nemkívánt dolgokat higgadtan, ez is, mint minden más, elmúlik!
A gondolataid minősége határozzák meg a viselkedésed.
Van, aki túlzottan Önös módban üzemel, van, aki túlzottan félénk, kishitű. Ami sokszor csak látszólag igaz, a mögöttes tartalom lehet ellentétes. Pl. A szerényen viselkedő nem biztos, hogy szerény, csak a felületes szemlélő annak gondolja a visszahúzódását, az ő valósága szerint pedig csak nem tartja méltónak a társaságot, hogy megossza gondolatait.
Van, aki túlzottan akaratgyenge, túlzottan befolyásolható, és van, aki túlzottan akaratos, konok, nem fogad el semmit mástól, ha számára hasznos lenne, akkor sem.
Tudatosság és helyes nézet hiányában nehéz megismerni a valóságot, mert görbe tükröt mutatnak az emberek egymásnak.
A helyes önfelismerés helyes tudatosságot eredményez.
Az önmegfigyeléssel, és tanulással, az egyensúlyt elérheted. Ha már elérted, megtartani sem könnyű, ezért kell a rendszeresen gyakorolni a meditációt. A meditációs csenddel feltöltekezve automatikusan megjelenik a belső szűrőd, ami segíti a helyes figyelmed a jelen pillanatban tartani.
TÖREKEDJETEK SZAKADATLANUL!
Folytatás következik …
Lehetőségek, további programok
A meditációs foglalkozásokon, és az egy napos kurzusainkon további ismeretekhez juthatsz a meditációs gyakorlatok módszereiről, a karma tanáról, a Buddha tanairól, stb. Válasz találsz a minden napi életed kérdéseire
„Meditációs szoba” foglalkozások minden kedden 17 órától.
Nyílt nap, gyakorló nap: 2017. május 28-án vasárnap. 10-13 óráig az érdeklődőknek – Számodra – a program ingyenes.
Ekkor várunk szeretettel egy kis betekintésre, ismerkedésre. A programban lesz tanítás, meditáció, a reiki energia kezelést is kipróbálhatod, kérdezhetsz a reikiről, és minden másról, ami érdekel.
13 órától 16 óráig meditációs gyakorlás és tanítás haladóknak. Hozzájárulás díja 3.500 Ft.
Tradicionális Reiki első fokozat beavatás 2017. június 4-én vasárnap. Jelentkezhetsz május 31.-éig, bővebb információt itt találsz, http://ekfszr.hu/tanfolyamok/tradicionalis-reiki-i-beavatas/ vagy emailben pagoda@freemail.hu és telefonon 06 20/927-3471 érdeklődhetsz.
Tervezünk Tai-chi tanfolyamot a közeljövőben, időpontról később.
Szeretettel várom hívásod.
Hegedűsné Zentai Zsuzsanna
Tradicionális Reiki mester-tanár
Címünk: 6724 Szeged, Föltámadás u 21/b.
Telefon: 06 20/927-3471, 9- 12 vagy 17- 20 óra között minden nap.
Ha tetszett, oszd meg barátaiddal! Látogasd meg honlapunkat is!
Kedves gyakorló társaink! Tisztelt Támogatóik!
Közös bennünk a cél, hogy jobbá, szebbé, teljessebbé szeretnénk tenni életünket. Az Életenergia Közössége Egyesület keretében lehetőség van a hagyományos buddhista tanok megismerésére, gyakorlására. A tanultak mindennapi életbe való áthelyezése a legfontosabb. Így lesz mindezen törekvés pozitív tapasztalattá. Amint a helyes irányba önmagunk változunk, a körülöttünk lévők is változnak, mindannyiunk hasznára. Kérünk, és egyben köszönjük Neked, ha támogatod e közösséget a jövedelemadód egy százalékának felajánlásával!
Légy jó, tegyél jót, tedd mindennap!
Életenergia Közössége Egyesület
Számlaszám: 10401268-50526648-84551003
Adószám: 18511196-1-06