Mi a szabadság? Hogyan legyek szabad?
7. rész
A szolgálat
A szolgálat maga az emberi élet minőségnek a helyes nézete. Itt már nem az egy-én önös célja, elvárásai a gondolkodás alapja, hanem a közös, az együtt gondolata jellemző Rád. Megérted, hogy nem elkülönült egy-én vagy, tudod, hogy ez csupán a racionális elme, az ego trükkje. Az ember szellemi lény, és ezért együvé tartozik. A közös tudatból vált ki, csupán azt hiszi, hogy ő csakis külön egyén. A különbözőség nem más, mint az egyén leválasztódásának különböző információs tartalmai, úgynevezett egyéni nézetek, vágyak, célok, vélemények. De ez illúzió, tévképzet, a látott, hallott információk szerinti programok. Ezeket az ember önmagának tulajdonítja, ezek szerint hoz döntéseket, alkot véleményeket. E programok olyan sokféle változatban jelennek meg, ahány ember van, bár a hasonlóság mindig fellelhető. Lényegében a tudatlanság miatt, a valóság látás hiánya miatt, távolodunk el az egységtudattól. Ezért van az az érzés, hogy vágysz a barátok társaságára, közös élményekre, együttműködésre. De mégis gyakran azzal szembesülsz, hogy az őszinte kapcsolatokat nem tudod megvalósítani. Van, aki csodál, van, aki vár tőled valamit, van, aki kitaszít, elutasít, van, aki szeret (a maga ragaszkodásával). Ez a zavar a téves nézetek miatt van.
Görbe tükröt mutatnak neked. Nem könnyű eleinte, hogy megmaradj a belső békédben. Ezért kell a meditációt rendszeresen gyakorolni. Szükséges a tudatosságod, szem előtt kell tartanod a helyes ismereteket, és a figyelmed a középpontodban tartani. A szolgálat nemes erejét, és ez irányú szándékodat csak így tudod megerősíteni magadban. Félre téve a csalódottságot, a bántásokat, a sok meg nem értő reagálást, türelemmel, szolgálattal. Lesznek, aki merítenek belőle, és lesznek, akik nem is értik, mit csinálsz, és miért. Talán sokszor még bolondnak is tartanak némelyek.
Egyedül senki semmit nem tud létre hozni, és fenntartani, de az egyének nemes szándékai és tettei összeadódva egységet képeznek, és emelik a csoport rezgését, s a tudatokat, eképpen terelik a magasabb szintek felé.
A szolgálatod akkor lesz valódi szolgálat, amikor már megbocsájtottál magadnak, és másoknak. Már nem kritizálsz, és nem félsz önmagad lenni. (Értsd itt: a félelmek, a kétségek, a megfelelés, az elvárás, stb., vagyis tévesen alkalmazkodni mások téves nézeteiből keletkezett elvárásaihoz.)
A szolgálatod akkor lesz valódi szolgálat, amikor az alá- fölé rendeltség kettősségéből kiléptél. Ez azt jelenti, hogy nem aszerint értékel az ember, hogy ő ki fölött, és ki alatt van, mert már nem a rendezetlen ego hierarchia rendszere szerint viszonyul, hanem mindig az alázat szerint. Az alázat magában hordozza a tiszteletet, ami nagyon fontos, és nélkülözhetetlen. Az alázat nem megalázkodás, hanem Ítélkezés mentes elfogadás.
Azt gondolod ez nagyon nehéz? Igen, nehéz, mert az ego élni akar, te pedig tudatosan ellene dolgozol. Önmegfigyeléssel, és önkontrollal egyre több lesz a helyes döntésed, és helyes cselekedeted. Csak addig nehéz, amíg megtapasztalod az új életérzést, és bevonzod az új lehetőségeket.
- Amikor megéled, hogy mennyivel jobb nem félteni a tudásodat, hanem átadni, ha elfogadják.
- Amikor megéled, hogy mennyivel jobb szeretettel viszonyulni, figyelmet adni önzetlenül, mint figyelmet, szeretetet követelni. Akkor már nem sértegeted tovább az adok- kapok törvényét. Először adj, aztán majd egyszer csak megtapasztalod, hogy más is önzetlenül figyel rád, és ad!
- Amikor elég bátor leszel, hogy el mered fogadni másoktól, amit mások feléd önzetlenül nyújtanak. Az elfogadás hiánya egyben akadályozza az adót, hogy az adást megvalósíthassa. Mert nagy gond, hogy elfogadni sem könnyű, nagyon nem, és ezzel magadnak sokat árthatsz. – Az oka szintén az ego védekezése miatt van. Elfogadni akkor tudsz, amikor megérted önmagad eddigi motivációját az adásban. Legtöbben félelemből, megfelelésből adnak, nem önzetlenül, szeretettel, tiszta szándékból, amivel csakis a másik érdekeit tartja szem előtt, és nem keveri bele a saját érdekeit.
A testünk változik, a fiatalság elmúlik, és a test végül meghal. De a szellemünk mindig marad. Ezt tudva egyetlen életcélunk, és értékünk, az ego elkülönültségéből az egység felé haladni. Szolgálattal, alázattal, önzetlenül.
Ehhez el kell érni önnön valóságunk meglátását, meg kell ismerni, és be kell látnunk a téves nézeteinket, és megtalálni a helyes látásmódot. A Buddha-Dharma mindezeket a tanokat tartalmazza, a mai ember számára is érthető módon, gyakorlatban alkalmazható formákban.
Ismerd meg a jelen valóságod, és törekedj rá, hogy megtaláld a belső egyensúlyod!
A TUDÁS SZABADDÁ TESZ!
Hegedűsné Zentai Zsuzsanna
Tradicionális Reiki mester – tanár
Legközelebbi programok
Minden kedden meditációs gyakorlatok 17 órától, kezdőknek és közép haladóknak.
Keleti légzés és mozgás művészete: 2017. július 2., vasárnap.
A Tai chi
Vajon mi az oka, hogy az európai embereket is lázban tartja mind a mai napig a keleti mozgásművészetek iránti töretlen érdeklődés?
Keleten, nem csak a kultúrához, de a természethez is szorosan ragaszkodnak. A Wu-wei /jel. cselekvés a nem cselekvésben/, mint a harmónia megteremtése Ázsiában sok ezer éve írott formában is fennmaradt. A múlt században a technikai vívmányoknak köszönhetően a nyugati szemlélet egyre jobban eltért a harmóniától, a természet közelségétől és ennek sajnos látható és érezhető jelei, tünetei voltak és vannak.
A mozgás művészetét az összes keleti harcművészeti ágazat műveli és hangsúlyozza. Ilyen a kung fu a tai chi, a csikung a jóga. A taj chi egy belső mozgás meditáció.
A tai chi egyike azon utaknak, amelyek segíthetnek megfegyelmezni a testet és levezetni a felhalmozódott feszültséget.
A tai chit gyakorló megérzi az emberi szervezetet működtető életenergiát.
A tai chi rendszeres gyakorlása megerősíti az embert, segíti a testi és érzelmi egyensúly megtalálását, minden szinten javítja az életminőséget.
A gyakorlatozás eredményeképpen erősödik az összpontosított figyelem, és a fizikai állóképesség. Az izmok, ízületek hajlékonyabbak, fittebbek . A fizikai és szellemi munka végzése könnyebb, hatékonyabb lesz a mindennapokban.
A tai chit gyakorló a meghatározott mozgássor, és légzésmód végzésével begyűjti, és mozgatja az energiát. A légzés és mozgás összehangolt gyakorlata koncentrált figyelmet kíván. Így testileg és tudatilag az összpontosított figyelem megvalósul, minden más gondolat elcsitul, ami a meditációs állapot maga.
De nem csak a testi állóképessége nő meg az embernek, hanem az érzelmi stabilitását is határozottan kiegyensúlyozottá teszi.
Tajcsicsuan jelentése: univerzális ököl, a nagy végső ok.
Egy nap elegendő a szükséges elméleti és gyakorlati tudáshoz a kezdő tai chi gyakorláshoz. Előnye, hogy könnyen tanulható – gyermekek és idősek számára is.
A továbbiakban heti rendszerességgel együtt gyakorolhatjátok a tai chit a meditációs szobákon. Otthon a skype mellett is bekapcsolódhattok a heti tanításokba.
Szeretettel várlak!
Hegedűs Csaba
Időpont: 2017. július 2., vasárnap
Helyszín: Szeged
Részvételi díj: 15.000 Ft
Jelentkezési határidő: 2017. június 28.
Tel.: 06 20/927-3471