Tízmilliószoros nap – Chotrul Düchen
Március 12. az év első tízmilliószoros napja a Chotrul Düchen, népszerű nevén a „A vajmécsesek ünnepe”, vagy a „Lámpások ünnepe”. Ez az ünnep 15 nappal Losar, vagyis az Újév utánra esik, tehát az első holdhónap 15. napja, mely Buddha csodatételeinek ünnepe. A négy legnagyobb Buddhista ünnep egyike. Tibetben ilyenkor jakvajból készült mécseseket gyújtanak a templomokban és a házi oltárokon egyaránt. Manapság ezek a mécsesek többnyire már nem jakvajból vannak, hanem viaszból, növényi olajokból, vagy szintetikus sztearinból készítenek figurális gyertyákat, jellemzően lótusz, virág, madárka, felhő, vagy egyéb változatos, szemet gyönyörködtető formákban. Csodálatos látvány, ahogy ezrével lobognak a lángok a templomokban és a kegyhelyeken.
A történelmi Buddha Shakyamuni csodatételeiről szól ez azünnep, amit 15 egymást követő napon hajtott végre, így megerősíti hitükben a gyakorlókat, elkápráztat és gazdagít, segít legyőzni a nehézségeket és megmutatni a tudat valódi tisztaságát és erejét.
Ez a nap kiváló arra, hogy gyakoroljunk, hszen minden energia tízmilliószoros erővel, jelentéssel bír. Ha tehetjük keressünk fel egy sztúpát, vagy egy szent helyet. Legyünk nagyon tudatosak, kerüljük a feszültséget, a zavart, különösképpen a haragot, hiszen nem csak a pozitív dolgok, hanem a negativitás is felerősödhet.
Tegyünk jókívánságokat és felajánlásokat, amennyit csak lehet, de fontos, hogy ne önös érdekből, hanem mások, minden érző lény javára cselekedjünk.
Forrás: Karmaguru